Lépéskényszerben Zelenszkij – elapadnak az amerikai támogatások
Az ukrán elnök elkezdte a kárfelmérést.
Hétfőn Joe Biden megerősítette, hogy nagy hatótávolságú rakétarendszereket nem szállít Kijevnek. Aztán kedden kijelentette, hogy mégis, mert bízik az ukránok úriember szavában.
Az USA ragaszkodott eddig ahhoz, hogy nem ad nagy hatótávolságú rakétákat Ukrajnának. Ennek oka, hogy a Biden-kormányzat bármennyire is lelkesedik a tőle messze zajló háborúért, annyit megértettek, hogy ha az ukránok elkezdenek oroszországi célpontokra lövöldözni, az egyértelmű és azonnali eszkalációhoz fog vezetni. Biden kifejtette: továbbra sem támogatják olyan fegyverek alkalmazását, amelyek képesek arra, hogy Oroszország területére lőjék ki az ukránok, bármennyire is kéri, követeli ezeket Zelenszkij elnök és csapata. „Nem akarjuk meghosszabbítani a háborút csak azért, hogy fájjon Oroszországnak” – fogalmazott. Egy New York Timesban megjelent írás szerint az elnök azt is leszögezte: felháborítónak tartja Putyin háborúját és tetteit, de
„Nem akarunk háborút a NATO és Oroszország között” – mondta keddi beszédében az elnök, világossá téve, hogy ameddig az Egyesült Államokat vagy szövetségeseit nem támadják meg az oroszok, addig nem vesznek részt közvetlenül a konfliktusban, sem amerikai csapatok Ukrajnába küldésével, sem pedig az orosz erők elleni közvetlen támadással.
Biden szavai azért is érdekesek, mert jelentős irányváltást mutatnak a néhány hónappal ezelőtti szemléletével. Lengyelországban márciusban még úgy fogalmazott Putyinnal kapcsolatban: „Az isten szerelmére, ez az ember nem maradhat hatalmon!” Ahogy lenni szokott, az elnök szavait a Fehér Ház csapata igyekezett szépíteni a szokásos „nem úgy gondolta, ahogyan mondta” technikával.
Biden egy új, Ukrajnába készülő fegyvercsomagot is bejelentett 700 millió dollár értékben, amely a helikopterek, radarrendszerek, Javelin-rakéták, taktikai járművek mellett HIMARS rakétarendszereket is tartalmaz. Erre azért már többen felkapták a fejüket. A mobil rakétarendszert az 1970-es években fejlesztették ki, és a hat darab 227 mm-es rakéta mellett képes ATACMS rakétát is kilőni, aminek a hatótávolsága 300 kilométer. Ez pedig semmiképpen nem nevezhető kis hatótávolságú fegyvernek. Az amerikai kormányzat tájékoztatása szerint a „hagyományos” rakéták mindössze nyolcvan kilométerre képesek eljutni, ennek pedig az ukránok nagy hasznát fogják venni az orosz utánpótlási vonalak és ütegek támadásánál úgy, hogy ők közben az orosz fegyverek hatótávolságán kívül maradnak.
Az amerikai külügy egyik tisztviselője a szokásos nevetséges magyarázatot adta a nagyon is jogos felvetésre: az ukránok becsszóra ígéretet tettek arra, hogy a rakétákat csak az orosz erők visszaverésére használják, nem pedig oroszországi területek elleni támadásra.
Ez azért megnyugtató.
Borítókép: U.S. Army